november 6, 2023

Sütőtökkrémleves variációk

Az igazi őszi leves recept három különböző formában, hogy semmiképp se unjuk meg a sütőtök szezon végéig: klasszikus, ázsiai és édes verzió is jól áll a töknek.
Igen, tudom, szinte mindenki csinált már sütőtökkrémlevest. De ha esetleg kicsit variálnál az eredeti recepten, és egy pikk-pakk összedobható melengető levesre vágynál a novemberi szürkeségben, akkor ez a recept – akarom mondani ezek a receptek – neked szólnak.

 

Nézzük a hagyományos verziót!

Pár dologgal ezt is szeretném megbolondítani: először is használj hozzá legalább kétféle hagymát – én most vörös és lilahagymák keverékét fogom, de ha póréhagymád van otthon, az is jöhet bátran bele. Nagypapámtól tanultam anno, aki híresen jó szakács volt, hogy ha gazdag ízt szeretnék adni az ételeknek, akkor háromféle hagymát használjak az alaphoz. Én itt most az egyszerűség kedvéért azt mondom, kétféle is elég lesz, de egy komolyabb zöldséges ragu, pörkölt esetében  megfogadható a tanácsa, és tényleg érezni a különbséget.

A másik talán kicsit rendhagyó hozzávaló pedig a száraz fehérbor – csak egy kicsit használok hozzá, és az alkoholtartalma el is párolog hamar, de ad egy extra ízt a levesnek.

Hozzávalók

  • 1 közepes méretű sütőtök
  • 2 közepes fej hagyma (1 lila, 1 vörös)

  • 1 liter zöldségalaplé (kockából is tökéletes)
  • 1 deci száraz fehérbor
  • 2 lime leve (és az egyiknek a héja)
  • 1 doboz növényi tejszín (szója-, rizs-, vagy zabtejszín)
  • Fűszerek: só, bors, chilipor, kakukkfű
  • 1 füstölt tofu (kb 200 gramm)
  • 1 konzerv csicseriborsó
  • A tetejére ízlés szerint: balzsamecetkrém, tökmagolaj, újhagyma zöldje, csípős paprika, pirított magok

Elkészítés

  1. A sütőtököt vágd félbe hosszában, magozd ki, hámozd meg, és vágd kisebb kockákra. A hagymákat hámozd meg és vágd apróra.
  2. Egy nagyobb fazékban melegíts fel egy kis olívaolajat, és pirítsd rajta a hagymákat olyan 5-6 percig. Add hozzá a kockára vágott sütőtököt, kicsit forgasd át, majd fűszerezd: só, bors, kakukkfű, esetleg chili, ha csípősen szeretnéd. Én hozzáadtam a család nagy kedvencét, egy olasz fűszerkeveréket, ami olyan nálunk, mint a Windex a Bazi nagy görög lagziban (mindenhez, mindenkor :-)) és egy kis füstölt chili mixet.
  3. Egy-két percig pirítsd együtt, majd jöhet a fehérbor, ami után várj 2 percet, amíg fedő nélkül elpárolog belőle az alkohol. Végül öntsd fel a zöldségalaplével addig, amíg ellepi a tökös-hagymás mixet. Nagyjából egy literre lesz szükség, ha nagyon sűrűn kedveled, lehet picit kevesebbet is hozzáadni. Fedd le a lábast, forrald fel, majd ha forr, közepes lángon főzd, amíg a tök megpuhul.
  4. Közben vágd fel kis kockákra a tofut, és egy kis szezám- vagy olívaolajon pirítsd őket meg minden oldalukon. Fontos, hogy kevergetés nélkül hagyd őket minden oldalon lepirulni, és forgasd meg őket egyesével kb 2 perc után. Melós folyamat, de így lesz ropogós a végeredmény. Ha kész, szedd ki egy tányérra őket, és hagyd kihűlni (ez önmagában embert próbáló feladat, nálam itt általában a fele még melegen elfogy, de ha dupla adagot csinálsz, jut majd bőven a levesbe is :-))
  5. Ha megpuhult a tök, vedd le a levest a tűzhelyről, és turmixold össze – botmixert, vagy turmixgépet is használhatsz. Ha sima, rakd vissza közepes lángon, és add hozzá a növényi tejszínt. Amint újra forrni kezd, már kész is. Kóstold meg, és fűszerezd még nyugodtan utólag is ízlésed szerint.
  6. És akkor most jön a legjobb része: a „mi kerüljön a tetejére” kérdéskör. Ezzel játssz kreatívan, illetve jó alkalom lesz a maradékmentésre is. Az enyémbe most a pirított tofu mellett pirított kesudió került, a tetejére pedig balzsamecetkrém, és egy pár szelet csípős zöldpaprika, egy kis újhagymával (ez utóbbit ne használd akkor, ha az édes ízvilágot szereted jobban, nálam működött, de eléggé pikánssá teszi a levest, és semmiképp sem hagyományos ízvilág.) De jöhet a tofu helyett sütőben fűszerekkel összeforgatott és megpirított csicseriborsó kruton is, és bármilyen más pirított mag.

Egy kis módosítással pedig könnyedén teljesen más jellegű levest kapunk.

Ázsiai verzió – extra hozzávalók

  • 1-2 evőkanál curry paszta (vörös vagy sárga)
  • 1 konzerv kókusztej a növényi tejszín helyett
  • Fűszerek: garam masala, chili por, curry por, szójaszósz

  • A tetejére curry porral pirított csicseriborsó és friss koriander

Az elkészítés szinte ugyanolyan, mint az eredeti receptnél. A hagyma lepirítása után add hozzá a curry pasztát, és 1-2 percig pirítsd, mielőtt a tököt is rádobnád. A kókusztejet pedig ugyanúgy a turmixolás után add hozzá a leveshez, mint az eredeti verzióban a növényi tejszínt. A fehérbor ebben az esetben is szabadon választható.

A tofu kockákat megbolondíthatod egy kis kanál szójaszósszal, ezt a pirítás legvégén add a serpenyőbe, épp csak forgasd bele a tofu kockákat, és már kész is. De a curry poros csicseri krutont is érdemes megcsinálni hozzá – 180 fokos sütőben kb 20-25 perc alatt kész konzerv csicseriborsót használva – mosd át, csöpögtesd le, forgasd bele a papíron egy kis olívaolajba, és curryporba, de mehet rá bármilyen fűszer: garam masala, chili, bors, só – isteni!

De nekem a titkos kedvenc a friss koriander a tetején – teljesen más ízvilágot varázsol a levesnek.

Édesszájúaknak – extra hozzávalók

  • Őrölt fahéj és szerecsendió
  • Juharszirup, vagy agave szirup, vagy egy kis barnacukor
  • 1 kanál margarin, vagy növényi vaj, ha nincs, olívaolaj is jó lesz
  • 1 db alma

  • növényi tejszín helyett kókusztej konzerv

  • Tetejére egy pár szem mazsola, vagy fahéjas pirított csicseriborsó, és pár darab pirított mandula

Ha nem szeretnél dönteni leves és desszert között, akkor ez a verzió szerintem tetszeni fog neked.

Első körben növényi vajon, vagy margarinon karamellizáld meg kicsit a barnacukrot, vagy az agave szirupot. Erre mehet a hagyma, és pirítsd az eredetiek szerint. Ebben a verzióban a hagyd ki a bort, viszont a sütőtök mellé dobj bele a lábosba egy meghámozott, darabokra vágott almát. A fűszerek esetében itt chilit ne használj, se kakukkfüvet, helyette mehet egy kis só, fahéj és szerecsendió a mixhez, mielőtt felöntöd az alaplével. Növényi tejszínnel is sűrítheted turmixolás után, de a kókusztej konzerv még krémesebb és édesebb állagot ad neki.

Feltétként a tofukockákat most hagyd ki a buliból, helyette fahéjjal pirított csicseri krutont (recept az ázsiai verziónál, csak fahéjjal fűszerezd), pirított mandulát vagy kesudiót, és felnőtteknek rumba áztatott mazsolát javaslok.

Megjegyzés 1

A csicseri krutont mindhárom receptnél látod, ez nem azért van, mert csicseriborsó függő vagyok, hanem azért, mert nagyon jó fehérjeforrás (akárcsak a tofu), és tartalmasabbá teszi a levest. Nem mellesleg isteni finom – ha egy adagot csináltál, veszélyes, hogy nincs megállás, és csak úgy magában is fogod enni, annyira jó ropogós. Mindenképp próbáld ki!

Megjegyzés 2

Én ha főzök, hajlamos vagyok a feltéteket, extrákat lespórolni, hogy egyszerűsítsem a dolgomat. Itt azonban azt javaslom, ne tedd ezt, teljesen új ízvilágot varázsolnak, és más szintre emelik a már jól ismert levest. Kísérletezz bátran az ízlésed szerint, és használj minél többet egy leveshez. Arról nem beszélve, hogy egy sötét novemberi estén gyönyörű színvilágot varázsolnak, és vizuálisan is kényeztetnek!

Egészségedre! Ha kipróbáltad valamelyik receptet, írd meg nekem a tapasztalataidat, kíváncsi vagyok, hogy ízlett! Új hozzávalót feltalálni pedig abszolút ér :-)