Többen mesélitek, hogy megpróbálkoztatok hosszabb-rövidebb ideig a növényi étrenddel, de… – és itt a de után több indokot hallok, miért nem éreztétek jól magatokat tőle, vagy miért nem sikerült hosszabb távon a váltás. Egy életmódváltás sosem egyszerű, és mindenkinél egyénileg más válik be, nézzük végig, mik az általános hibák, amiknek a kiküszöbölésével könnyebb lehet a váltás, és öröm a vegán életmód.
1. Nem eszel eleget
A teljes értékű növényi étrend tápanyagban gazdag, de kalóriában szegény. Ezért előfordulhat, hogy azok az adagok, amiket mindenevőként megszoktál, most nem fognak jóllakott érzést okozni. A jó hír, hogy ha egészségesen állítod össze az étrendedet, nagyobb adagokat tudsz enni. Egyél nyugodtan annyit, amennyitől jól érzed magad, figyelj a szervezeted jelzéseire. Kalóriát számlálni és korgó gyomorral pizzákról fantáziálni nem egészséges, és általában hosszú távon nem is vezet eredményre (a kalóriaszámlálásról tervezek majd még részletesebben írni, mert nagy ellenségem).
Ha szépen lassan megtanulunk figyelni a szervezetünkre, akkor egyrészt megtanuljuk, mikor vagyunk éhesek, másrészt látjuk, mik azok a tápanyagok is, amiktől jól vagyunk testileg, lelkileg.
2. Vegán, de egészségtelen?
Beszabadulsz egy szupermarket vegán szekciójába, és lelkesen felvásárolsz minden készételt, amin megtalálod a vegán jelzést. Majd lekíséred egy óriás adag vegán hamburgerrel és három zacskó chips-szel. Növényi alapon étkezel? Igen. Egészséges, és fogyni fogsz tőle? Biztos hogy nem. Nem mondom, hogy sosem szabad vegán gyorsételeket, és feldolgozott élelmiszereket fogyasztani, de az igazság az, hogy ezek csak egy hajszállal egészségesebbek a nem vegán társaiknál.
3. Semmi időt nem töltesz a konyhában
Az előző két pontban írtam már arról, hogy érdemes a teljes értékű, természetes összetevőkből, alapanyagokból neked összedobni egy finom fogást – egészséges is, pénztárcabarát is, és a szervezeted így fogja tudni megtalálni az ideális testsúlyt. Ehhez viszont fontos, hogy szánj magadra, és a jóllétedre egy kis időt, és bizony néha vedd a kezedbe a fakanalat. Ez nem azt jelenti, hogy mostantól minden nap 2 óra hosszan állsz majd a tűzhely mellett, sőt, erre megoldás a meal prep és egy kis előre tervezés. Tudatosságot és energiát igényel, de többszörösen meghálálja magát. Én például egyre inkább szeretek kísérletezgetni és új ízeket felfedezni főzés közben, sokszor kikapcsolódás, énidő egy fárasztó nap végén, főleg, ha mellé a meghallgatom a kedvenc podcastomat.
4. Félsz a hüvelyesektől és/vagy a szójától
Növényi étrenden a fehérje bevitel fő alapját (hozzáteszem nagyon egészséges módon) a hüvelyesek – babok, borsók, lencsék – adját, valamint a szójából készült termékek (tofu, tempeh), aminek az alapja, a szójabab szintén a hüvelyesek közé tartozik. Többen mondtátok, hogy féltek a puffadástól, illetve nem mertek szóját fogyasztani, ezért ezeket inkább kihagyjátok. Így viszont sokszor nem visztek be elég fehérjét, és nem táplálkoztok változatosan.
5. Minimalizálod a szénhidrátbevitelt
Sok-sok év kitartó munkával belénk nevelték, hogy a szénhidráttól félni kell, az nagyon veszélyes, és ha fogyni szeretnél, nem szabad enni belőle. Nos, ez szerencsére nem igaz. A finomított, feldolgozott szénhidrátok főleg állati zsiradékkal együtt valóban nem egészségesek, és könnyen hízást okozhatnak, azonban egy jól felépített növényi étrend pillérét adják a teljes értékű szénhidrátok. A cukrot és finomlisztet érdemes teljesen kerülni, azonban a gabonák (rozs, zab, hajdina, rizs, quinoa, köles), burgonya, édesburgonya, kukorica és a zöldségek, gyümölcsök az összetett szénhidrátok közé tartoznak, amik nem csak egészségesek, de étrendünk 65-70%-át alkotják optimális esetben.
+1 Azonnali hatást akarsz, és nem adsz időt a testednek átállni
Egy életmódváltásnál fontos a türelem. Ha adunk időt a testünknek, és megpróbálunk figyelni a jelzéseire, akkor szép lassan egyensúlyba kerül a táplálkozásunk is. Figyeld magad, hogy mi ízlik, mitől érzed jól magad, kísérletezz bátran a receptekkel és az összetevőkkel. Ne holnapra akarj 10 kilót lefogyni, és ne is azonnal akard az eddig évek alatt felhalmozott összes méreganyagot kiüríteni a szervezetedből. A növényi táplálkozással együtt jár, hogy több rostos ételt fogyasztasz, ez az első hetekben okozhat puffadást, de hidd el, pár hét után elmúlik, amint megszokja a tested a számára egyébként tápláló és egészséges ételek megemésztését. Van akinek az válik be, hogy azonnal teljesen átáll, mások szépen fokozatosan indulnak neki, egy biztos, minél több teljes értékű növényi ételt fogyasztasz, annál jobbat teszel vele magadnak!
Hajrá az úton, és ha elakadsz, tanácstalan vagy, hogy mit csinálsz rosszul, vagy csak több információra lenne szükséged, jelentkezz be hozzám egy konzultációra!