március 6, 2024

Céklafasírt pikáns beluga lencse főzelékkel

Mit csinálsz, amikor találsz 3 céklát a hűtődben, és egy fél csomag beluga lencsét, ami nem is tudod, mióta vár jobb sorsára a polcon? Nos, ez persze szigorúan elméleti lehetőség, csak hallottam olyat, akinél ilyenek történtek, nálad ugye mindig decensen rendezett a kamra és a hűtő, de ha véletlen hasonló helyzetbe kerülnél, van egy jó tippem.  

Először is le kell szögeznem, sima zöld lencséből terveztem főzeléket összedobni (merthogy villámgyorsan megvan), de egy perccel később realizáltam, hogy az bizony nincs itthon, úgyhogy gondoltam, oda se neki, kipróbáljuk a hagyományos kedvenc lencsefőzelék receptemet a maradék beluga lencsével – és ha már a „fenszi” maradékmentés vonalon mozgok, csapjunk hozzá egy kanállal a szintén a hűtő mélyén talált miso pasztából is, mert ugye umami, íz, meg fermentált csodakaja, és miegymás.

SPOILER ALERT: isteni finom lett!

Egy nagy adag zöldsalátával egy szuper kiegyensúlyozott vacsora készült belőle, ami tartalmaz minden fontos tápanyagot a szervezeted számára: rengeteg fehérje a lencséből, szuper teljes értékű összetett szénhidrát a zabból, a cékla minden csodahatása egyben (gyulladás- és vérnyomáscsökkentő, méregtelenítő és zsírégető C-vitamin bomba), mellette a zöld levelesek és a csodás fűszerek. Egyszóval egy olyan fogás, ami után megnyalod mind a tíz ujjadat (Ady Endrék mind a tizenkettőt), és nyugodtan ehetsz belőle, amennyi jólesik. 

Hozzávalók – Céklafasírt

  • 3 db kisebb-közepes méretű cékla

  • 1 vöröshagyma

  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1-2 kanál paradicsomsűrítmény
  • 150 gramm zabpehelyliszt (sima zabpehelyből el tudod készíteni otthon)

  • 1 kisebb kocka gyömbér

  • Fűszerek: só, bors, curry por, chili, bbq fűszer ízlés szerint

Hozzávalók – Lencsefőzelék

  • 250 gramm beluga lencse (de bármilyen lencséből szuper)
  • 1 kisebb vöröshagyma

  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 1-2 evőkanál mustár

  • 2 babérlevél

  • 1 evőkanál miso paszta

  • 1 kiskanál majoránna

  • 6-8 fújás folyékony füst (kb egy fél kiskanál) – elhagyható

  • só, bors

Elkészítés – Céklafasírt

  1. Ha sima zabpelyhed van otthon, egy késes robotgépben egy perc alatt megcsinálod belőle a zabpehelylisztet – az sem baj ha nem lesz teljesen porhanyós, és marad benne pár kisebb darab.
  2. Meghámozod és kis kockákra vágod a nyers céklát. Ehhez érdemes gumikesztyűt használni,kivéve, ha hercegnős rózsaszín kezekre vágysz 1-2 napig.
  3. Egy robotgépbe teszed a céklát, a felvágott hagymát, fokhagymát, és a zabliszten kívül az összes hozzávalót a céklafasírthoz, és jól összeturmixolod.
  4. Összekevered egy nagyobb tálban a masszát a zabliszttel, majd kézzel kisebb lapított golyókat formázol belőle. Nekem ebből a mennyiségből kb 12 nagyobb céklafasírt lett.
  5. Megkened őket vékonyan egy kis olívaolajjal, és egy sütőpapírral bélelt tepsire rakod őket, majd mehetnek is sülni – 180 fokon kb 40-45 perc alatt kész vannak.

Elkészítés – Lencsefőzelék

  1. Közben összedobod a lencsefőzeléket is: a lencsét mosd át, és csepegtesd le – a beluga lencsét és a zöld lencsét előzetesen nem kell áztatni, de én addig felöntöttem egy kis vízzel a lencsét, amíg a fasírt hozzávalóit összedobtam, hogy még gyorsabban puhuljon meg később.
  2. A felvágott hagymát és fokhagymát megpirítod egy leheletnyi olajon. Ha megpirultak, hozzáadod a leszűrt lencsét, és egy kicsit megforgatod, fél percig hagyod pirulni. Közben sózod, borsozod, és hozzáadod a majorannát.
  3. Felöntöd annyi vízzel, ami kb 2 ujjnyira ellepi, beledobsz két babérlevelet, jól elkevered, és utána fedő alatt főzöd. Beluga lencsénél kb 35-40 percig, zöld lencséből olyan 25 perc alatt megvan, hagyományos barna lencsénél szintén kb 35-40 perc, de akkor mindenképp érdemes legalább 8 órát áztatni előtte a lencsét.
  4. Közben elkészülnek a fasírtok is, és nagyon nagy önuralom kell hozzá, hogy ne edd meg az egészet, mielőtt kész a főzelék is.
  5. A lencse főzési idejének felénél adj hozzá egy evőkanálnyi miso pasztát is (elhagyható, de hidd el, egészen új dimenzióba helyezi a főzeléket)
  6. Ha megfőtt a lencse, húzd le a tűzről, és egy botmixerrel pépesítsd kb a harmadát – ez liszt nélkül szépen be fogja sűríteni az egészet. Add hozzá a mustárt, a folyékony füstöt és mehet vissza a tűzre, hogy összerottyanjon az egész. Kóstold meg, ha kell, adj még hozzá sót, borsot, fűszereket.
  7. Tálald egy nagy adag zöld salátával – vinaigrette öntettel vagy sima balzsamecettel – az ecetes ízek szuperül kiegészítik a főzeléket és a céklafasírtot.

Egzotikus összetevők

  • A miso pasztát ázsiai, vagy keleti szupermarketben tudod beszerezni. Barna és fehér változatban kapható, én most a barnát használtam, nagy kedvencem, a szójaszószra emlékeztet, de sokkal koncentráltabb, umami ízt ad. Tésztaszószokhoz, rizses ételekhez, de akár ragukhoz is tudod használni, és rengeteg ideig eláll a hűtőben. Érdemes beszerezni.

  • A folyékony füst (liquid smoke) pedig tökéletesen helyettesíti a füstölt sonka, füstölt alaplé ízét, ha ezekre vágynál növényi étrenden. Chili-hez, ragukhoz, BBQ fűszerezéshez, krémekhez, levesekhez, pácokhoz is tudod használni. Nálam nagy kedvenc, és rengeteg ideig elég egy kisebb kiszerelés is.

Remélem, kipróbálod ezt a finomságot – ha elkészíted, jöhetnek a visszajelzések, kíváncsi vagyok, hogy ízlett!

 

Jó étvágyat!