Rengeteg kérdéssel találkoztam, amikor növényi alapú táplálkozásra váltottam. összegyűjtöttem a leggyakoribbakat, hogy nektek is válaszokat adjak. Ha olyan kérdésed lenne, amit itt nem válaszolok meg, keress bátran!
Mi a vegánság?
A vegánság nem csak egy táplálkozási forma, egy életfilozófia is. Alapvetően az állati eredetű termékek mellőzésén alapul, a táplálkozáson kívül megnyilvánul a szórakozás, a ruházkodás, és a higiéniai termékek, stb. használatában is. A vegánság egy része a növényi alapú táplálkozás, melyre én fókuszálok a tanácsadás során.
Mit jelent a növényi alapú táplálkozás?
A növényi alapú táplálkozás azt jelenti, hogy minden állati eredetű táplálékot elhagysz az étrendedből. Mit eszel akkor? Rengeteg zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyeseket, gabonát, olajos magvakat, “növényi tejtermékeket”
Miben tudsz segíteni nekem pontosan? Mit csinál egy vegán táplálkozási tanácsadó?
Az életmódváltó tanácsadás során először is egy részletes kérdőívben felmérem a jelenlegi életmódodat, és megnézem, milyen területen vágysz változásra, a kielemzést követően megbeszéljük, mik a javaslataim és hogyan tudsz elkezdeni egy a személyedre szabott egészségesebb életmódot.
Szabad vegán táplálkozást folytatnom, ha babát várok/ intenzíven sportolok/ nem vagyok még 18?
Röviden: igen, minden esetben. Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a növényi alapú táplálkozás megfelelő és a legegészségesebb a fenti esetekben is. Várandósság alatt, extrém fizikai terhelés esetén pár dologra érdemes külön odafigyelni, de ezeket minden esetben átbeszéljük a tanácsadás alatt.
Hogyan tudok váltani?
Csak rajtad múlik. Valakinek a fokozatosság elve jön be, mások egyik napról a másikra változtatnak. Szerintem nincs egyetlen helyes út – tedd azt, ami számodra a legmegfelelőbb. Már azzal is nagy változásokat tudsz elérni, ha néha egy-egy teljesen növényi étkezést beépítesz az étrendedbe, vagy vegán napokat tartasz.
Van, aki a folyamat elején szívesen fogyaszt vegán sajt- és húshelyettesítőket, megint mások rögtön a teljes értékű növényi táplálkozásra váltanak.
Ha jelentkezel hozzám konzultációra, egy anamnézis után közösen átbeszéljük, hogy mi lenne számodra a legjobb megoldás személyre szólóan.
Nagyon drága a vegán életmód? Mi van, ha nem engedhetem meg magamnak?
Ez egy tévhit, egyáltalán nem drágább a növényi alapú táplálkozás, mint a vegyes étrend.
Az utóbbi időben jelentősen drágultak az élelmiszerek, ez nyilvánvalóan minden típusú táplálkozás esetén fontos tényező. Ám ha tudsz, és hajlandó vagy főzni magadra, akkor egyáltalán nem drágább a vegán életmód. Ráadásul a szervezeted is megjutalmazod, mert sokkal egészségesebb tápanyagokat viszel be.
Érdemes minimalizálni a feldolgozott vegán élelmiszereket (ezek ára éppen olyan drága, vagy még drágább, mint a nem vegán feldolgozott élelmiszereké), de ha természetes alapanyagokból dolgozol, egyszerűen és költséghatékonyan tudsz vásárolni és sok friss zöldséghez, gyümölcshöz jut a szervezeted.
Ez olyan, mint egy diéta? Folyamatosan éhes leszek?
Épp ellenkezőleg. A vegánság nem lemondásról szól, sokkal inkább arról, hogyan fedezel fel új, izgalmas ízeket, miközben nagyon jókat eszel. Ha jól csinálnod, egy percig sem leszel éhes, és sosem kell kalóriákat számolgatni, mégis a legjobb formádban leszel.
Folyt. köv., hamarosan jövök még egy adag kérdéssel és válasszal.